jąca. Przedsiębiorcy używają Facebooka w dwojaki sposób – niektórzy prowadzą własne profile danej działalności, tak zwane fanpejdże, inni za to płacą Facebookowi za wyświetlanie reklam. Ponadto często reklamy, które widujemy na Facebooku są specjalnie dobrane dla odbiorcy na podstawie jego historii wyszukiwania. Przykładowo jeśli szukaliśmy jakiś stoków narciarskich, jest to wielce prawdopodobne, że wyświetlane reklamy będą zahaczały o tematykę narciarstwa właśnie.
Początki e-marketingu
Początki internetu oraz e-marketingu są ściśle ze sobą powiązane, dlatego że bez internetu e-marketing byłby niemożliwy. Promowanie stron internetowych zaczęło się wraz z rozwojem wyszukiwarek internetowych. Podczas początków internetu pozycjonowanie i e-marketing było znacznie łatwiejsze niż obecnie. To dlatego, że używane kody oraz algorytmy były prostsze w porównaniu ze sposobami używanymi przez wyszukiwarki dzisiaj. Algorytm odpowiadający za prezentowanie wyników na odpowiednich pozycjach analizuje nawet kilkaset aspektów strony i system ten ulega nieustannym modyfikacjom. Sam termin „pozycjonowanie” pojawił się w użyciu w około 2002 roku, przedtem do określenia tego typu działań mających wpływ na wyniki wyszukiwania nazywano z angielskiego „web positioning”.
Czy warto zajmować się marketingiem internetowym?
Czy pozycjonowanie stron jest nadal opłacalne? Czy licząc koszty osiągnie się zamierzony efekt i otrzyma się szansę poprawienia pozycji strony i po prostu coraz to lepszych rezultatów? Wszystko niestety zależy od konkretnej branży. Nie jest tak, że każda branża da upragniony sukces. Są takie dziedziny, jak na przykład finanse, gdzie pozycjonowanie stron jest tematem bardzo trudnym i skomplikowanym. Konkurowanie na przykład blogera z ogromnymi firmami z branży finansowej, bankami na ten przykład, to zadanie ogromnie trudne. Samemu ma się szansę wybierając jedynie bardzo niszowe tematy, z kolei firma pozycjonująca strony będzie bardzo kosztowna i trzeba to będzie dobrze przeliczyć.